cerebrin بوشهر قانون برگزاری انتخابات

cerebrin: بوشهر قانون برگزاری انتخابات نماینده ولی فقیه نامزدهای انتخاباتی نماینده ولی فقیه انتخابات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

طبق اعلام دولت و مجلس، سیاست ارزی بانک مرکزی در حال بازبینی است و به زودی این بسته تازه ارائه می‌شود ولی آنچه از مسئولان اتاق بازرگانی شنیده شده، بر اساس این بس

آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

عبارات مهم : بازار

طبق اعلام دولت و مجلس، سیاست ارزی بانک مرکزی در حال بازبینی است و به زودی این بسته تازه ارائه می شود ولی آنچه از مسئولان اتاق بازرگانی شنیده شده، بر اساس این بسته، از این بعد مرجع رسمی قیمت دلار بازار ثانویه است که قیمت پیشنهادی آن ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان خواهد بود و دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط جهت واردات کالاهای اساسی و دارو تخصیص داده شده است می یابد و ارز صادرکنندگان عمده غیرنفتی از سامانه نیما به بازار ثانویه انتقال یافته می شود. همچنین میزان ارز مسافری نصف خواهد شد.

مسعود کیمیایی اسدی – عضو اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با ایسنا، راجع به این سیاست تازه ارزی اظهار کرد: معنی و مفهوم این سیاست این است که دولت قیمت بازار را به عنوان قیمت واقعی قبول کرده و می خواهد به قول مدیر مجلس، قیمت ارز شناور و کنترل کند و از این بعد نقش نظارتی خود را زیاد کند تا اینکه تعیین کننده قیمت باشد.

به گفته وی، بر این اساس دولت می خواهد روی بازار ثانویه نظارت داشته باشد و صادرکننده و واردکننده با یک قیمت توافقی، ارز خود را تبادل کنند و دولت فقط ناظر باشد.

آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

کیمیایی اسدی گفت: طبق سیاست ارزی که از اول امسال با دستور معاون اول رییس جمهور اجرا و قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان اعلام شد، سایر قیمت ها جهت این نوع ارز جرم تلقی شد و گفتند “غیر از ارز ۴۲۰۰ تومانی ارز دیگری را به رسمیت نمی شناسیم”. از فردای آن روز اتاق بازرگانی نسبت به این سیاست، موضع گرفت و کارشناسان اقتصادی نیز اعلام کردند که این سیاست دستوری تعیین قیمت ارز کارشناسی نیست و کار عجولانه، غیرکارشناسانه و نسنجیده ای بوده است.

وی افزود: بعد از گذشت دو – سه ماه، دولت متوجه شد تعیین قیمت دستوری امر درستی نیست؛ بنابراین کار صرافی ها را نیز ممنوع و مشاهده کرد که اوضاع تقاضا جهت ارز ۴۲۰۰ تومانی به شدت اوج رفت. در همان ماه های اول نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت که خواستار دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات کالاهای بعضا لوکس، مصرفی یا کالاهای اولیه بودند. اکنون که دولت با این حجم بالای تقاضا مواجه شده است متوجه شده است که ظاهرا قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار کارایی مورد نیاز را ندارد.

طبق اعلام دولت و مجلس، سیاست ارزی بانک مرکزی در حال بازبینی است و به زودی این بسته تازه ارائه می‌شود ولی آنچه از مسئولان اتاق بازرگانی شنیده شده، بر اساس این بس

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران گفت: در بسته جدید، بازار ثانویه به عنوان مرجع قیمت رسمی کشور مدنظر خواهد بود و دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط جهت واردات کالاهای اساسی و دارویی تخصیص داده شود و دیگر وارد سامانه نیما نشود. بر این اساس بقیه ارزهای پتروشیمی، فولاد یا ارزهایی که بعد از نفت قابل توجه هستند، به سمت بازار ثانویه می روند و در آنجا قیمت توافقی بین صادرکننده و واردکننده صورت می گیرد و صادرکننده، ارز خود را به واردکننده تخصیص داده شده است می دهد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام اتاق بازرگانی طبق سیاست تازه ارزی بانک مرکزی، دولت به دنبال اجرای سه سیاست تازه در بازار ارز است که نشانه مهم آنها در گام اول تثبیت بازار و در ادامه جلوگیری از توزیع رانت اعلام شده است است.

انتقال مبادلات ارزی صادرکنندگان عمده به بازار ثانویه، پایه و اساس بسته تازه ارزی بانک مرکزی است که البته نحوه دقیق اجرای آن بعد از اظهارنظر شرکت برنامه وبودجه مشخص خواهد شد. قرار است صنایع پتروشیمی، فولادی و معدنی که ۸۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور به آنها متعلق است و تاکنون باید ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت مصوب در سامانه نیما به واردکنندگان گروه دوم کالایی می فروختند، ارز خود را مانند صادرکنندگان بخش شخصی در بازار ثانویه و به قیمت توافقی به واردکنندگان تخصیص دهند.

آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

خبرها حاکی از این است که بانک مرکزی به دنبال بازگرداندن صرافی های مجاز به تناوب ارزی است و احتمالاً توافقات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان بر بستر صرافی ها انجام خواهد شد که قیمت پیشنهادی جهت آن بین ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان اعلام شده است است.

سومین برنامه بانک مرکزی در حوزه مدیریت بازار ارز، احتمال کم کردن ۵۰ درصدی ارز مسافری است که با قیمت مصوب به مسافران واجد شرایط تخصیص می یابد. در شرایط فعلی به واسطه اختلاف بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت ارز دولتی و غیررسمی، عملاً تخصیص ارز مسافری به توزیع رانت تبدیل شده است و پیش ازاین دفاتر خدمات مسافرتی را به سمت تبلیغ سفر رایگان تشویق کرده بود.

طبق اعلام دولت و مجلس، سیاست ارزی بانک مرکزی در حال بازبینی است و به زودی این بسته تازه ارائه می‌شود ولی آنچه از مسئولان اتاق بازرگانی شنیده شده، بر اساس این بس

بر اساس قواعد فعلی تخصیص ارز مسافری، بسته به دوری یا نزدیکی مقصد، هر مسافر معادل ۵۰۰ یا هزار یورو ارز با قیمت دولتی دریافت می کند که بهای آن به طبق قیمت مصوب حدود ۲.۵ تا ۵ میلیون تومان خواهد بود ولی به واسطه اختلاف قیمتی شدید میان ارز دولتی و ارز غیررسمی، بهای این میزان ارز در بازار غیررسمی معادل ۶ تا ۱۲ میلیون تومان برآورد می شود. در این اوضاع تخصیص ارز دولتی به هر مسافر به منزله تخصیص رانت ۳.۵ تا هفت میلیون تومانی به هر مسافر بوده است.

آخرین خبرها از بسته تازه ارزی و قیمت دلار

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | مرکزی | بازرگانی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog